Regulamin Rozgrywek sezon 2011/2012
Wydział Rozgrywek i Dyscypliny
Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej
Al. Legionów 3/3
25-035 Kielce
Regulamin Rozgrywek
Województwa Świętokrzyskiego
w piłce siatkowej
na sezon 2011 / 2012
Określenie skrótów
ŚZPS |
Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej |
WRiD |
Wydział Rozgrywek i Dyscypliny |
WS |
Wydział Sędziowski |
PZPS |
Polski Związek Piłki Siatkowej |
SMS |
Szkoła Mistrzostwa Sportowego |
I. Cel rozgrywek
- Celem rozgrywek jest wyłonienie Mistrza Województwa Świętokrzyskiego w kategoriach seniorskich i młodzieżowych oraz wyłonienie zespołów żeńskich i męskich, które startować będą w rozgrywkach centralnych (o awans do II ligi; 1/8,1/4 finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski).
II. Kierownictwo rozgrywek
1. Zgodnie z ustaleniami PZPS rozgrywkami kieruje ŚZPS w Kielcach. Czynności administracyjno-gospodarcze sprawuje gospodarz zawodów.
III. Uczestnictwo
- W rozgrywkach poszczególnych klas rozgrywkowych uczestniczą zespoły żeńskie i męskie z terenu województwa Świętokrzyskiego, które w terminie
do 14 września 2011 r. dostarczą do ŚZPS (e-mailem: w_rozgrywek@szps.kielce.pl) zgłoszenia do udziału zespołu w rozgrywkach w wersji elektronicznej na specjalnym formularzu (dostępnym na stronie ŚZPS). Oficjalnym potwierdzeniem udziału w rozgrywkach będzie dostarczenie oryginału druku zgłoszenia (z kompletem pieczątek) na zebraniu przedsezonowym WRiD z klubami. O terminie zebrania WRiD poinformuje kluby. Obecność przedstawicieli wszystkich klubów biorących udział w rozgrywkach jest OBOWIĄZKOWA !!
Podstawą udziału w rozgrywkach są listy imienne (formularz F-02), które kluby obowiązane są dostarczyć w 2-ch egzemplarzach do WR ŚZPS w Kielcach i które po potwierdzeniu zostaną zwrócone klubom.
- W sezonie 2011/2012 obowiązują następujące roczniki młodzieżowe:
– młodzik / młodziczka – ur. 1.01.1997 r. i młodsi
– kadet / kadetka – ur. 1.01.1995 r. i młodsi
– junior / juniorka – ur. 1.01.1993 r. i młodsi
- Zawodnik/czka może uczestniczyć w danym cyklu rozgrywkowym w barwach tylko jednego klubu.
- Dokumenty wymagane celem przedstawienie do weryfikacji sędziemu głównemu przed meczem (turniejem):
- lista uprawnionych zawodników/czek potwierdzonej przez ŚZPS (F-02) (dotyczy zawodów szczebla centralnego);
- licencje, bądź certyfikaty zawodników/czek oraz licencje trenerów, masażysty, lekarza – o potwierdzonej ważności na dany sezon;
- ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego (w rozgrywkach szczebla centralnego obowiązkowo w „Książeczkach Sportowo Lekarskich Zawodnika” wg wzoru zatwierdzonego przez PZPS)
Okres ważności badań wynosi maksymalnie 6 miesięcy.
- dokument tożsamości zawodnika/czki ze zdjęciem (potwierdzający datę urodzenia)
- lista imienna zawodników/czek na dany mecz sporządzona wg narastającej numeracji, podpisana przez trenera
5. Zawodnik/czka nie posiadający ważnych badań lekarskich nie może uczestniczyć w zawodach
- Na pisemnym zgłoszeniu do rozgrywek klub musi podać salę, w której będzie rozgrywał spotkania jako gospodarz. Sala ta zostanie zweryfikowana przez sędziego głównego przed pierwszym meczem sezonu danego zespołu w roli gospodarza.
IV. System rozgrywek
- Mistrzostwa województwa seniorów oraz systemy rozgrywek określają odrębne regulaminy poszczególnych lig.
- Mistrzem województwa w odpowiedniej kategorii młodzieżowej zostaje zespół, który wygrywa mecze finałowe w rundzie finałowej (play-off do 2-ch wygranych – dotyczy kat. junior/ka i kadet/ka) lub wygrywa turniej finałowy. W wypadku turnieju dodatkowego z udziałem zawodników/czek SMS, Mistrzem Województwa zostaje zespół, który wygra ten turniej.
- Turniej dodatkowy rozgrywany jest wg klucza:
a) jeżeli zespół z zawodnikiem/czką SMS zajmie 4 miejsce lub niższe – systemem „każdy z każdym” wg tabeli Bergera – zespoły 1 – 3 z tabeli po rundzie finałowej i 4 zespół – z zawodnikiem/czką SMS, a prawo do organizacji turnieju zdobywa zespół, który wygrywa rundę finałową. (Juniorzy/rki, Kadeci/tki – turniej 2-dniowy: mecze do 3 wygranych setów; Młodzicy/czki – turniej jednodniowy: mecze do 2 wygranych setów)
b) jeżeli zespół z zawodnikiem/czką SMS zajmie 3 miejsce – turniej jednodniowy systemem „każdy z każdym” wg tabeli Bergera, a prawo do organizacji turnieju zdobywa zespół, który wygrywa rundę finałową.
c) jeżeli zespół z zawodnikiem/czką SMS zajmie 2 miejsce rozgrywany będzie dwumecz (mecz i rewanż), przy czym gospodarzem pierwszego meczu będzie zespół zajmujący 1 miejsce po rundzie finałowej.
d) jeżeli zespół z zawodnikiem/czką SMS wygra ligę – turniej dodatkowy nie jest rozgrywany.
- Mistrz województwa zdobywa prawo do udziału w 1/4 finału, zaś zdobywcy miejsc 2 i 3 – nabierają praw do reprezentowania województwa w 1/8 finału MP w odpowiedniej kategorii wiekowej.
- Terminarze, zestawy par, grup, systemy rozgrywek, itp. na każdy sezon ustala WRiD ŚZPS po otrzymaniu pisemnych zgłoszeń od klubów i podaje do wiadomości w osobnych komunikatach lub na zebraniu organizacyjnym.
V. Weryfikacja spotkań
- Weryfikacje spotkań prowadzi WRiD ŚZPS w Kielcach.
- Spotkania prowadzi się do trzech wygranych setów. W kategoriach młodziczek i młodzików do dwóch wygranych setów.
- Punktacja spotkań oraz kolejność zajętych miejsc w tabeli regulują przepisy PZPS i tak:
a) Rozgrywki seniorów/rek, juniorów/rek, kadetów/tek – do 3-ech wygranych setów:
- 3 pkt. – 3:0, 3:1
- 2pkt. – 3:2
- 1 pkt. – 2:3
- 0 pkt. – 0:3, 1:3
b) Rozgrywki młodzików/czek, turnieje dodatkowe, inne turnieje określone komunikatami WRiD ŚZPS i PZPS do 2 lub 3 wygranych setów:
- 2 pkt. – z
a mecz wygrany - 1 pkt. – za mecz przegrany
- 0 pkt. – za mecz przegrany walkowerem
c) O kolejności w tabeli decydują kolejno:
- większa liczba zdobytych punktów
- lepszy (większy) stosunek setów (iloraz setów wygranych do setów przegranych)
- większy stosunek małych punktów (iloraz punktów zdobytych do punktów straconych)
- wyniki bezpośrednich spotkań
- dodatkowe spotkanie zainteresowanych drużyn.
- W turniejach z udziałem trzech zespołów kolejne spotkania winny się rozpoczynać do 30 minut po zakończeniu spotkań je poprzedzających.
- Zespół za niestawienie się na zawodach będzie ponosił koszty związane z sędziowaniem oraz poniesie karę regulaminową w kwocie podanej w pkt. IX.
- Drużyna, która nie stawi się dwukrotnie na zawody, zostanie skreślona z rozgrywek.
- W razie wycofania się drużyny, która rozegrała 50% lub więcej spotkań wg terminarza – pozostałe mecze, w których nie bierze udziału weryfikuje się jako walkower dla przeciwnika. W innym przypadku wyniki meczów drużyny wycofanej – będą anulowane.
- Drużyna, która wycofała się, bądź została skreślona z rozgrywek musi zapłacić karę regulaminową w kwocie podanej w pkt. IX. W przypadku braku wpłaty zespół nie zostanie dopuszczony do rozgrywek w kolejnym sezonie.
9. W razie składania odwołania do WRiD ŚZPS w Kielcach należy złożyć je w ciągu siedmiu dni od daty zakończenia meczu (turnieju). Odwołanie od decyzji WRiD należy składać w ciągu siedmiu dni od jej otrzymania do Zarządu ŚZPS w Kielcach. W obu przypadkach należy załączyć dowód wpłaty kaucji w wysokości 100 zł (sto złotych) na konto ŚZPS w Kielcach. W przypadku oddalenia protestu kaucja przepada na rzecz ŚZPS w Kielcach.
VI. Obowiązki gospodarza zawodów
- Zespoły wyznaczone gospodarzami zawodów zobowiązane są :
a) pisemnie lub e-mailem powiadomić najpóźniej 7 dni przed zawodami: ŚZPS w Kielcach, drużyny przyjezdne oraz sędziów o dokładnej dacie, godzinie i miejscu rozgrywania zawodów ; ustalając godzinę rozpoczęcia spotkań należy uwzględnić możliwości dojazdu i powrotu drużyn przyjezdnych i sędziów;
b) rozpropagować zawody – plakaty, prasa, radio, telewizja;
c) zarezerwować noclegi dla drużyn przyjezdnych i sędziów (dotyczy turniejów), rezerwacja kwater dla sędziów następuje z urzędu na podstawie komunikatu obsad, natomiast dla zespołów rezerwacja następuje wówczas, gdy dany zespół zamówi je minimum 7 dni przed zawodami; należy honorować zamówienia pisemne i elektroniczne (e-mail)
d) zapewnić opiekę medyczną podczas zawodów; protokół każdego spotkania powinien być podpisany przez uprawnioną osobę (wraz z pieczątką imienną); brak tego potwierdzenia będzie traktowany na równi z brakiem opieki medycznej na zawodach;
e) przygotować przepisowe: boisko, zawieszoną siatkę, stolik dla sędziego sekretarza, podwyższenie dla sędziego prowadzącego, miarę wysokości siatki, druki protokołów (z kalkami lub druki samokopiujące), druki kartek z ustawieniem (R-5) oraz szatnie dla zawodników i sędziów (zamykane na klucz); protokół z meczu należy sporządzić w trzech egzemplarzach – oryginał dla WR ŚZPS w Kielcach, pierwsza kopia dla zespołu gości, druga dla gospodarzy
f) umieścić na sali tablice wyników zabezpieczyć jej obsługę w czasie trwania meczu;
g) czuwać nad porządkiem i spokojem w czasie trwania zawodów;
h) zabezpieczyć minimum trzy (3) piłki na zawody oraz 6 piłek do rozgrzewki dla gości;
i) pokryć koszty organizacyjne (opłata sali, lekarza, sędziów); o rozliczeniu sędziego decyduje terminarz wraz z obsadą, niniejszy regulamin oraz delegacja sędziowska (ekwiwalent należy wypłacić sędziom przed rozpoczęciem meczu (turnieju));
j) zgodnie z decyzja zarządu PZPS do obowiązków gospodarza należy nadesłanie protokołów z meczu do prowadzącego rozgrywki -WRiD ŚZPS w Kielcach; ze względu na pilną potrzebę weryfikacji spotkań ustala się, że gospodarz zawodów zobowiązany jest wysłać protokóły listem poleconym pierwszego dnia roboczego po zakończeniu zawodów ( decyduje data stempla pocztowego); w przypadku nie stosowania się do powyższego wymogu będą nakładane kary finansowe za każde wysłanie po terminie.
W przypadku nieotrzymania protokołu z meczu do 2 tygodni po terminie rozegrania WRiD obok kary finansowej nałoży karę meczu (walkower) za niedotrzymanie obowiązku przesłania protokołu.
VII. Zmiany terminarza
- Ustalony terminarz rozgrywek nie może być samowolnie zmieniony przez zespoły.
W razie dokonania samowolnej zmiany terminu przez gospodarza zawodów zespoły przyjezdne i sędziowie nie mają obowiązku wyjazdu na takie zawody. Z uwagi na obowiązujące terminy rozgrywek WRiD ŚZPS w Kielcach nie ma w zasadzie możliwości przekładania spotkań. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach przełożenia spotkań należy :
- uzyskać pisemną akceptację zainteresowanej drużyny z podanym nowym terminem rozegrania spotkania (opłata z tytułu przełożenia trzeciego meczu 20 zł, każde następne 40 zł na konto ŚZPS;
- przełożony mecz musi być rozegrany przed następną kolejką spotkań (lub w terminie rezerwowym określonym w terminarzu);
- w wyjątkowych przypadkach decyzję o przełożeniu spotkania / turnieju – w oparciu o posiadaną dokumentację może podjąć samodzielnie WRiD ŚZPS;
2. Zgodę na przełożenie meczu i zatwierdzenie nowego terminu może wydać wyłącznie WRiD ŚZPS w Kielcach. Mecze rozegrane w terminie innym niż podany lub zatwierdzony przez WR ŚZPS – będą weryfikowane jako walkower obustronny.
VIII. Sędziowie
- Spotkania prowadzą sędziowie wyznaczeni przez WS ŚZPS w Kielcach.
- Sędzia główny zobowiązany jest przed każdym meczem sprawdzić ważność licencji i kart zdrowia zawodników oraz osób towarzyszących. Skład drużyn powinien pokrywać się z listą zgłoszenia potwierdzoną przez ŚZPS w Kielcach (F-02). Wszelkie uchybienia regulaminowe jak również niesportowe zachowanie zawodników, działaczy, trenerów i publiczności należy obowiązkowo odnotować w protokóle zawodów lub sprawozdaniu sędziego głównego.
- Sędziowie pełnią funkcje zgodnie z komunikatem. Sędzia wymieniony na pierwszym miejscu pełni jednocześnie obowiązki sędziego głównego z wyjątkiem, gdy na meczu obecny jest sędzia główny wyznaczony przez Wydział Sędziowski ŚZPS. W przypadku braku sekretarza zawodów obowiązki te pełni sędzia II odnotowując ten fakt w protokóle zawodów.
IX. Sankcje i kary
- W ramach wniosków i kar za wykroczenia dyscyplinarno-regulaminowe o nałożeniu kary decyduje WR ŚZPS w Kielcach. W zależności od rodzaju wykroczeń mogą być nakładane kary od 20 do 300 zł. Kary regulaminowe winny być regulowane w ciągu 14 dni od daty otrzymania komunikatu pod rygorem zawieszenia klubu w rozgrywkach.
- Oddanie spotkania walkowerem – wpłata na konto związku z czego 50% otrzymuje poszkodowany klub (wyrównanie za transport bądź r
yczałt sędziowski) – 300 zł; - Brak powiadomienia obsady sędziowskiej o terminie i miejscu rozgrywania spotkania (zgodnie z regulaminem PZPS) – 150 zł;
- Uchybienia dotyczące organizacji zawodów wpisane do protokołu zawodów – 20 zł;
- Opóźnione wysyłanie (dostarczanie) protokołów sędziowskich z rozegranych zawodów (data stempla pocztowego) – 20 zł;
- Wycofanie się lub wykluczenie klubu z rozgrywek – 600 zł (przy braku wpłaty zespół nie zostanie dopuszczony do gry w kolejnym sezonie)
X. Przepisy końcowe
- ŚZPS w Kielcach zastrzega sobie prawo zmiany systemu i terminu rozgrywek
w zależności od decyzji PZPS. - Zgodnie z komunikatem PZPS spotkania należy rozgrywać piłkami marki: (w kolejności) MOLTEN V5M 5000, MOLTEN IV5XC, MIKASA MVL200, MIKASA MVP200, (zabezpieczonymi przez gospodarza), a przy braku w/w piłek, mecz należy rozegrać najlepszą piłką znajdującą się na hali odnotowując ten fakt w protokole zawodów.
- W rozgrywkach obowiązują międzynarodowe przepisy gry w piłkę siatkową zatwierdzone przez PZPS. Zespoły wyjeżdżające na zawody sobotnio-niedzielne zamawiają noclegi u gospodarza zawodów nie później niż na 7 dni przed zawodami. Zawodnicy kadry narodowej zobowiązani są do noszenia na lewym rękawie godła państwowego we wszystkich spotkaniach mistrzowskich. Jednolity wzór takiego znaku można otrzymać w PZPS.
- W sprawach nie ujętych w Regulaminie decydują zapisy Regulaminu Rozgrywek PZPS, a w szczególnych przypadkach WRiD ŚZPS w Kielcach.
Zobowiązuje się kluby do zapoznania trenerów z niniejszym regulaminem, gdyż to trenerzy odpowiedzialni są za dokumentację meczową drużyny.
WYDZIAŁ ROZGRYWEK I DYSCYPLINY
Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej
w Kielcach