2015 rokiem istotnych zmian w polskiej siatkówce plażowej
Po ostatnim posiedzeniu Zarządu PZPS wiadomo o roszadach na stanowisku sternika wydziału siatkówki plażowej. Zmiana przewodniczącego wydziału nie jest jednak jedyną, która dotyczy plażówki. W nadchodzącym sezonie owych zmian będzie więcej, a ich znaczenie dla rozwoju dyscypliny wydaje się niezwykle istotne.
Jednym z ważniejszych kroków, jakie podjęte zostały w celu usprawnienia i rozwoju siatkówki plażowej w Polsce jest wydanie nowego ilustrowanego handbooka. Modyfikacje w nim wprowadzone podyktowane zostały wieloma konsultacjami z całym środowiskiem siatkarskim w kraju- zawodnikami, organizatorami turniejów oraz sędziami. Przejrzysta forma publikacji ułatwić ma zainteresowanym odnalezienie wszelkich informacji, przepisów i regulaminów, dotyczących zarówno samej dyscypliny, organizacji turniejów, jak i uczestnictwa w nich.
Warto również podkreślić, że po przeanalizowaniu ubiegłorocznych turniejów i wielu rozmowach z organizatorami, postanowiono dodatkowo wesprzeć ich w podejmowaniu działań, udzielając wsparcia finansowego w strategicznych obszarach. Zmniejszenie kosztów ponoszonych przez organizatorów to jednak nie jedyne usprawnienie polskich turniejów. Postanowiono także zwiększyć ilość sędziów na boisku oraz ułatwić życie samym zawodnikom- od tej pory nie będą oni musieli w turnieju głównym stawiać się na odprawie przed 9 rano, tak jak praktykowano dotąd. Najistotniejszą kwestią, dotyczącą zawodników są jednak zmiany w kwestii przeliczania punktów turniejowych: odtąd turnieje mistrzowskie zawodów akademickich (finał mistrzostw świata, finał mistrzostw Europy, finał mistrzostw Polski, Uniwersjada) kategoryzowane będą jako turnieje jednogwiazdkowe (przypomnijmy, że dotychczas za te imprezy punkty w ogóle nie były naliczane). Ponadto udział w każdym turnieju rangi międzynarodowej został odpowiednio przeliczony na punkty przyznawane zawodnikom (za występ w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy przyznawane będzie 100% punktów, za turnieje niższe rangą- stosownie mniej).
Dużą uwagę przywiązano także do rozgrywek młodzieżowych, starając się unormować zapisy i wesprzeć rozwój siatkówki plażowej w młodszych kategoriach wiekowych. Odtąd wszyscy zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach Młodzieżowych Mistrzostw Polski na szczeblu centralnym będą zobligowani do posiadania swojego indywidualnego konta w systemie informatycznym PZPS – http//beach.pzps.pl. W tym miejscu warto podkreślić, iż system zanotował rekordową jak do tej pory liczbę zarejestrowanych zawodników, bo aż 1441!
Rozpoczęcie sezonu zbliża się wielkimi krokami, a będzie to dla polskiej siatkówki plażowej sezon wyjątkowy! Mowa tu nie tylko o wprowadzanych sukcesywnie zmianach, ale przede wszystkim o najważniejszym w tym roku turnieju w Polsce- Grand Slam Olsztyn, który odbędzie się w dniach 25-30 sierpnia pod skrzydłami Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To kolejne wielkie wyzwanie przed naszą dyscypliną, jednak zaufanie, jakim corocznie obdarza nas Światowa Federacja Siatkówki, powierzając organizację najważniejszych turniejów na świecie, jest z pewnością powodem do dumy. Zanim jednak Olsztyn, czeka nas wiele zawodów krajowych, a te rozpoczną się już 22 maja w Poznaniu turniejem eliminacyjnym do Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn. Miesiąc wcześniej siatkówka plażowa startuje na arenie międzynarodowej- 21 kwietnia w Chinach zaczyna się bowiem Fuzhou Open- pierwszy turniej z cyklu World Tour.
Autor/Źródło: Agata Stychno