Regulamin Wydziału Sędziowskiego ŚZPS
REGULAMIN SĘDZIEGO ŚWIĘTOKRZYSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ
Regulamin sędziego Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej został opracowany na podstawie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U.05.155.1298 z dnia 17 sierpnia 2005 r.)
Rozdział I. Postanowienia ogólne.
§ 1.
Definicje. Poniższe definicje odnoszą się do odpowiednich określeń używanych w niniejszym Regulaminie, chyba że niniejszy Regulamin stanowi inaczej.
- PZPS – Polski Związek Piłki Siatkowej,
- ŚZPS – Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej,
- WS ŚZPS – Wydział Sędziowski Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej,
- Sędzia – osoba posiadająca Legitymację sędziego piłki siatkowej wydaną przez właściwy Związek Sportowy na podstawie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U.05.155.1298 z dnia 17 sierpnia 2005 r.), wykonująca obowiązki sędziowskie na zawodach piłki siatkowej.
- Sezon rozgrywkowy – okres pomiędzy kolejnymi kursami unifikacyjno – szkoleniowymi.
- Stawki – zatwierdzone przez PZPS, ŚZPS oraz Ministerstwo sportu ekwiwalent sędziowski stosowny do odpowiedniej klasy rozgrywek.
- Legitymacja – dokument potwierdzający klasę sędziowską.
Rozdział II. Warunki i tryb przyznawania i pozbawiania Legitymacji sędziego piłki siatkowej.
§ 2.
Regulamin niniejszy określa:
- Warunki i tryb przyznawania i pozbawiania Legitymacji sędziego piłki siatkowej.
- Warunki dopuszczenia sędziego do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS.
- Prawa i obowiązki sędziów ŚZPS.
- Prawa i obowiązki Wydziału Sędziowskiego ŚZPS.
- Zasady nadawania i pozbawiania klas sędziowskich oraz nadawania i pozbawiania uprawnień sędziowskich sędziom piłki siatkowej ŚZPS.
- Zasady nominowania sędziów ŚZPS na zawody sportowe piłki siatkowej.
§ 3.
Pełnienie obowiązków sędziego piłki siatkowej jest dobrowolne.
§ 4.
- Legitymacja sędziego piłki siatkowej ŚZPS może być przyznana osobie, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- ma prawo do korzystania z pełni praw publicznych;
- nie figuruje w centralnym rejestrze skazanych;
- pisemnie zobowiąże się do przestrzegania postanowień regulaminu sędziego ŚZPS;
- ukończy z wynikiem pozytywnym kurs podstawowy dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej organizowany przez Wydział Sędziowski ŚZPS.
W szczególnych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może zezwolić na uczestnictwo w kursie podstawowym na sędziego osobom poniżej 18-go roku życia posiadającym pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
- Legitymację sędziego piłki siatkowej ŚZPS wydaje Wydział Sędziowski ŚZPS osobie, która spełni wymogi §4 ust. 1 3. Wysokość opłat za wydanie Legitymacji sędziego piłki siatkowej jest określona w Cenniku Opłat Finansowych ŚZPS zatwierdzanym corocznie przez Zarząd ŚZPS w drodze decyzji.
§ 5.
- Legitymacji sędziego piłki siatkowej ŚZPS pozbawia WS ŚZPS w drodze decyzji.
- Legitymacji sędziego piłki siatkowej ŚZPS może zostać pozbawiona osoba:
- wobec, której stwierdzono ustanie zapisów. §4 ust. 1 pkt. a, b lub c;
- wobec której stwierdzono wystąpienie rażących naruszeń postanowień regulaminu sędziego ŚZPS;
- w przypadku zaistnienia sytuacji wymienionej w § 15 ust. 3;
- w przypadku rezygnacji z dalszej działalności w charakterze sędziego piłki siatkowej;
- na wniosek Wydziału Sędziowskiego PZPS.
- Pozbawienie Legitymacji sędziego piłki siatkowej nie zwalnia sędziego od obowiązku uregulowania wszystkich spraw i zobowiązań w stosunku do władz sportowych. § 6. Od decyzji Wydziału Sędziowskiego ŚZPS w sprawach przyznawania i pozbawiania Legitymacji sędziego piłki siatkowej osobie wnioskującej o przyznanie Legitymacji sędziego piłki siatkowej lub pozbawionej takiej Legitymacji przysługuje odwołanie do Zarządu ŚZPS.
Rozdział III. Warunki dopuszczenia sędziego do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS.
§ 7.
Legitymacja sędziego piłki siatkowej wydawana jest przez Wydział Sędziowski ŚZPS na okres jednego sezonu rozgrywkowego.
Sędzia zostaje dopuszczony do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS w danym sezonie rozgrywkowym po spełnieniu następujących warunków:
- sędzia posiada ważną Legitymację sędziego piłki siatkowej;
- uzyska pozytywny wynik egzaminu ze znajomości przepisów piłki siatkowej i ich interpretacji w corocznym kursie unifikacyjno – szkoleniowym organizowanym przez Wydział Sędziowski ŚZPS.
- sędzia posiada uprawnienia sędziowskie nadane mu przez Wydział Sędziowski ŚZPS;
- sędzia posiada stałe lub czasowe zameldowanie na terenie województwa świętokrzyskiego.
W szczególnych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może udzielić zezwolenia na nie uczestniczenie w kursie unifikacyjno – szkoleniowym pod warunkiem, że sędzia złoży drogą listowną lub elektroniczną pisemne usprawiedliwienie swojej nieobecności na minimum 7 dni do daty rozpoczęcia kursu oraz weźmie udział w kursie poprawkowym i osiągnie pozytywny wynik egzaminu. Nieobecność na I terminie kursu bez usprawiedliwienia będzie skutkowała zawieszeniem sędziego w jego czynnościach na okres jednego sezonu rozgrywkowego od daty rozpoczęcia kursu unifikacyjno – szkoleniowego. W szczególnych przypadkach nieusprawiedliwione nieobecności będą rozpatrywane indywidualnie przez Wydział Sędziowski. Nie zaliczenie egzaminu w I terminie będzie skutkowało zawieszeniem sędziego w jego czynnościach do 30-go listopada danego roku oraz koniecznością uczestniczenia w kursie poprawkowym. Nie uczestniczenie w poprawkowym terminie kursu lub nie zaliczenie egzaminu poprawkowego będzie skutkowało zawieszeniem sędziego w jego czynnościach na okres danego sezonu rozgrywkowego od I terminu kursu unifikacyjno – szkoleniowego. Z zaliczenia egzaminu zwolnieni są sędziowie szczebla centralnego PZPS, pod warunkiem, że zaliczą oni egzamin na kursie unifikacyjno – szkoleniowym organizowanym przez Wydział Sędziowski PZPS. Taki kurs musi się odbyć przed kursem unifikacyjno – szkoleniowym organizowanym przez Wydział Sędziowski ŚZPS. Sędziowie szczebla centralnego PZPS nie są zwolnieni z uczestnictwa w kursie unifikacyjno – szkoleniowym organizowanym przez wydział Sędziowski ŚZPS.
W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość wpisania na listę świętokrzyskich sędziów piłki siatkowej sędziów z innych województw. Osoba taka powinna przedstawić dokumenty uprawniające ją do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej oraz zgodę z macierzystego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej na przejście do ŚZPS z zaznaczeniem wykreślenia jej z listy sędziów macierzystego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej. Każdorazowo decyzję taką podejmuje Wydział Sędziowski ŚZPS.
§ 8.
- W roku, w
którym sędzia kończy 65 rok życia, traci uprawnienia do sędziowania zawodów sportowych piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS w charakterze sędziego pierwszego, sędziego drugiego oraz sędziego liniowego. - Utrata uprawnień sędziowskich, o których mowa w § 8 ust. 1, następuje z końcem roku kalendarzowego, w którym sędzia kończy 65 rok życia. Może on jednak nadal pełnić obowiązki sędziego sekretarza i/lub sędziego głównego – kwalifikatora zawodów i/lub sędziego obserwatora.
- Wydział Sędziowski ŚZPS w szczególnie uzasadnionych przypadkach ma prawo odstąpić od stosowania zasad określonych w § 8 ust. 2 i:
- przedłużyć sędziemu okres ważności uprawnień sędziowskich, o których mowa w § 8 ust.1, do końca danego sezonu rozgrywek, który rozpoczął się w roku, w którym sędzia kończy 65 rok życia;
- przyznać w kolejnych latach sędziemu, który ukończył 65 rok życia uprawnienia do sędziowania zawodów sportowych piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS w charakterze sędziego pierwszego, sędziego drugiego oraz sędziego liniowego wyłącznie w zakresie zawodów akademickich, szkolnych, mini-siatkówki oraz zawodów towarzyskich.
Rozdział IV. Prawa i obowiązki sędziego ŚZPS
§ 9.
Sędzia ma prawo do:
- Otrzymywania pomocy szkoleniowej ze strony Wydziału Sędziowskiego ŚZPS.
- Dostępu do pełnej informacji o działalności Wydziału Sędziowskiego ŚZPS i gremium sędziowskiego.
- Zaopatrzenia w sprzęt sędziowski, w zakresie posiadanych przez Wydział Sędziowski ŚZPS możliwości.
- Odwoływania się od decyzji Wydziału Sędziowskiego ŚZPS do właściwych organów nadrzędnych.
- Udziału w Walnych Zebraniach Sprawozdawczych oraz Sprawozdawczo-Wyborczych Wydziału Sędziowskiego ŚZPS, wyrażania tam własnego stanowiska, zgłaszania wniosków oraz zapytań.
- Wybierać i być wybieranym do władz sędziowskich.
§ 10.
Sędziemu przysługuje prawo do:
- Otrzymywania niezbędnej pomocy i ochrony osobistej przed, w czasie trwania oraz po zawodach sportowych piłki siatkowej ze strony organizatorów zawodów.
- Otrzymywania wynagrodzenia za prowadzenie zawodów sportowych piłki siatkowej oraz zwrotu kosztów delegacyjnych zgodnie z obowiązującymi stawkami.
- Zwracania się do Wydziału Sędziowskiego ŚZPS w formie pisemnej ze wszystkimi sprawami dotyczącymi jego osoby oraz działalności Wydziału Sędziowskiego ŚZPS a także innych sędziów.
- Korzystania z urlopu od pełnienia obowiązków sędziowskich na zasadach określonych w § 12.
§ 11.
Sędzia jest zobowiązany do:
- Godnego reprezentowania PZPS oraz ŚZPS.
- Przestrzegania postanowień regulaminu sędziego ŚZPS.
- Bardzo dobrej znajomości obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, wytycznych, procedur i regulaminów sędziowskich, Komunikatów Wydziału Sędziowskiego PZPS i ŚZPS, oraz przestrzegania ich postanowień.
- Bardzo dobrej znajomości Regulaminów Rozgrywek oraz przepisów z nimi związanych, w stopniu umożliwiającym prawidłowe wykonywanie obowiązków sędziowskich na zawodach sportowych piłki siatkowej.
- Bycia obiektywnym i sprawiedliwym w stosowaniu i interpretacji obowiązujących przepisów gry.
- Przestrzegania postanowień obowiązujących aktów prawnych dotyczących działalności w charakterze sędziego sportowego.
- Przestrzegania postanowień, uchwał i decyzji organów ŚZPS dotyczących zagadnień sędziowskich.
- Uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez Wydział Sędziowski ŚZPS.
- Ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji sędziowskich.
- Uczestnictwa w zawodach sportowych piłki siatkowej, na które został nominowany przez Wydział Sędziowski ŚZPS, w tym zachowywania wysokiego poziomu dyspozycyjności.
- Przestrzegania dyspozycyjności we wskazanych przez siebie terminach, a w szczególnych przypadkach do niezwłocznego informowania Wydziału Sędziowskiego ŚZPS o zaistniałych zmianach.
- Występowania podczas zawodów sportowych piłki siatkowej w obowiązującym stroju sędziowskim.
- Prawidłowego rozliczania delegacji sędziowskich.
- Zachowywania właściwej postawy moralnej podczas trwania delegacji sędziowskich oraz poza tym okresem.
- Informowania Wydziału Sędziowskiego ŚZPS o zaistniałych lub istniejących powiązaniach z tytułu pracy, działalności społecznej lub innej wykonywanej funkcji z klubami sportowymi uczestniczącymi w rozgrywkach ŚZPS i/lub PZPS, organizacjami sportowymi i innymi instytucjami o podobnym charakterze oraz ustaniu tych powiązań.
- Niezwłocznego informowania Wydziału Sędziowskiego ŚZPS o zmianach w danych tele-adresowych.
- Nie udostępniania danych osobowych sędziów osobom trzecim bez wyraźnej zgody osoby zainteresowanej.
- Koleżeńskiej postawy wobec innych sędziów.
- Stosowania się do decyzji, wytycznych i zaleceń Wydziału Sędziowskiego ŚZPS oraz jego Członków w zakresie ich kompetencji.
- Informowania Komisję obsad Wydziału Sędziowskiego o propozycję sędziowania zawodów na terenie województwa nie drogą nominacji przez WS ŚZPS.
§ 12.
Urlop od pełnienia obowiązków sędziowskich Urlop od pełnienia obowiązków sędziowskich może trwać jednorazowo lub łącznie nie dłużej niż jeden rok. Decyzję o przyznaniu urlopu od pełnienia obowiązków sędziowskich podejmuje Wydział Sędziowski ŚZPS na pisemny wniosek zainteresowanego sędziego. Wszystkie przypadki dłuższych przerw będą indywidualnie rozpatrywane przez Wydział Sędziowski ŚZPS. Sędzia, który zamierza powrócić do czynnego sędziowania zawodów, po urlopie od pełnienia obowiązków sędziowskich, zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia o tym fakcie Wydziału Sędziowskiego ŚZPS, nie później niż 30 dni przed datą zakończenia urlopu.
§ 13.
Sędzia, który z jakichkolwiek powodów nie może pełnić swoich obowiązków, winien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Wydział Sędziowski ŚZPS, załączając do informacji stosowne wyjaśnienie.
Rozdział V. Klasy i uprawnienia sędziowskie.
§ 14
- Sędziom ŚZPS, którzy nie posiadają uprawnień sędziowskich szczebla centralnego, nadawane są następujące klasy sędziowskie:
- sędzia kandydat;
- klasa III;
- klasa II;
- klasa I.
- Klasy i uprawnienia sędziowskie nadaje Wydział Sędziowski ŚZPS.
- Sędzia może być pozbawiony uprawnień sędziowskich decyzją Wydziału Sędziowskiego ŚZPZ.
§ 15.
Sędzia kandydat
- Klasę sędziego kandydata nadaje się osobom, które spełniły warunki i wymogi formalne określone w § 4 ust. 1.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może wystąpić do Zarządu ŚZPS z wnioskiem o nadanie kandydatowi na sędziego piłki siatkowej, po pozytywnym zaliczeniu kursu podstawowego dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej – III klasy sędziowskiej lub wyższej.
- Sędzia kandydat, który w ciągu roku od uzyskania uprawnień sędziowskich nie otrzymał wyższej klasy sędziowskiej, zostaje z urzędu skreślony z listy świętokrzyskich sędz
iów piłki siatkowej na podstawie decyzji Wydziału Sędziowskiego ŚZPS. - W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wymieniony w § 15 ust. 3 może być wydłużony decyzją Wydziału Sędziowskiego ŚZPS.
§ 16.
Klasy sędziowskie
- Sędzia może mieć nadaną klasę sędziowską – III, II, I, jeżeli spełnia następujące warunki:
- wykazuje się bardzo dobrą znajomością obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, zasad protokołowania zawodów, wytycznych i regulaminów sędziowskich oraz posiada wysokie kwalifikacje sędziowskie;
- nie uzyskał negatywnych ocen z sędziowanych spotkań;
- aktywnie uczestniczy w zawodach organizowanych przez ŚZPS, wykazując się wysokim poziomem dyspozycyjności;
- przez co najmniej pół roku posiada uprzednio nadaną klasę sędziowską;
- w okresie ostatnich 12 miesięcy nie popełnił wykroczeń podlegającym karom;
- w okresie ostatnich 12 miesięcy nie korzystał z urlopu od pełnienia obowiązków sędziowskich.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może skrócić okres o którym mowa w § 16 pkt. 1d. Oceny pracy sędziów dokonuje Wydział Sędziowski ŚZPS na podstawie obserwacji z prowadzonych przez sędziego spotkań.
§ 17.
Uprawnienia sędziowskie
- Sędziom ŚZPS nadawane są uprawnienia sędziowskie uprawniające do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej w danej lub danych klasach rozgrywkowych bądź kategoriach wiekowych.
- Sędziom ŚZPS nadawane są dodatkowe uprawnienia sędziowskie do dokonywania oceny pracy innych sędziów na zawodach sportowych piłki siatkowej.
- Uprawnienia sędziowskie, o których mowa w § 17 ust. 1 i 2, są nadawane i zmieniane przez Wydział Sędziowski ŚZPS na dany sezon rozgrywkowy, przed rozpoczęciem tego sezonu rozgrywek, którego dotyczą. Mogą one być nadawane lub zmieniane także w trakcie trwania danego sezonu rozgrywkowego z powodów organizacyjnych bądź w oparciu o indywidualną ocenę danego sędziego, dokonaną przez Wydział Sędziowski ŚZPS.
- Sędzia może wykonywać swoje obowiązki w charakterze sędziego pierwszego i sędziego drugiego w kategorii rozgrywek nie wyższej niż posiadane przez niego w danym momencie uprawnienia sędziowskie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej nominować sędziego o niższych uprawnieniach sędziowskich.
- Sędziom kandydatom nadawane są najniższe uprawnienia sędziowskie.
- Sędziom szczebla centralnego, byłym sędziom szczebla centralnego, kwalifikatorom oraz kandydatom na sędziego szczebla centralnego nadawane są najwyższe uprawnienia sędziowskie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Sędziowski ŚZPS może zdecydować o przyznaniu niższych uprawnień.
- Sędziemu mogą być przyznane wyższe uprawnienia sędziowskie do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej od dotychczas posiadanych przez niego, jeżeli spełnia on następujące warunki:
- wykazuje się bardzo dobrą znajomością obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, zasad protokołowania zawodów, wytycznych i regulaminów sędziowskich oraz posiada wysokie kwalifikacje sędziowskie;
- prezentuje wysoki poziom umiejętności sędziowskich w trakcie sędziowanych spotkań;
- nie uzyskał negatywnych ocen z sędziowanych spotkań;
- aktywnie uczestniczy w zawodach organizowanych przez ŚZPS, wykazując się wysokim poziomem dyspozycyjności;
- w okresie ostatnich 12 miesięcy nie popełnił wykroczeń podlegającym karom;
- w okresie ostatnich 12 miesięcy nie korzystał z urlopu od pełnienia obowiązków sędziowskich.
- Sędziemu mogą być przyznane niższe uprawnienia sędziowskie do prowadzenia zawodów sportowych piłki siatkowej od dotychczas posiadanych przez niego, gdy sędzia:
- prezentuje niezadowalający poziom umiejętności sędziowskich w trakcie sędziowanych spotkań;
- uzyska negatywne oceny z sędziowanych spotkań;
- uchyla się od sędziowania zawodów;
- nie spełnia ustalonych przez Wydział Sędziowski ŚZPS kryteriów w zakresie dyspozycyjności sędziowskiej oraz sezonowych limitów ilościowych sędziowanych spotkań;
- w rażący sposób narusza Regulamin sędziego ŚZPS.
- Sędziemu mogą być przyznane dodatkowe uprawnienia sędziowskie do dokonywania oceny pracy innych sędziów na zawodach sportowych piłki siatkowej, jeżeli spełnia on następujące warunki:
- wykazuje się bardzo dobrą znajomością obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, zasad protokołowania zawodów, wytycznych i regulaminów sędziowskich oraz posiada wysokie kwalifikacje sędziowskie;
- posiada w ocenie Wydziału Sędziowskiego ŚZPS indywidualne predyspozycje i umiejętności do realizacji procesu szkoleniowego w gremium sędziowskim, gwarantujące stosowanie prawidłowych kryteriów i zasad oceny sędziego, ustalonych przez Wydział Sędziowski ŚZPS w procesie kwalifikacji i obserwacji sędziowskich.
- Sędziemu mogą być odebrane dodatkowe uprawnienia sędziowskie do dokonywania oceny pracy innych sędziów na zawodach sportowych piłki siatkowej, gdy sędzia:
- wykazuje się niewłaściwą interpretacją obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, zasad protokołowania zawodów, wytycznych i regulaminów sędziowskich;
- dokonuje oceny pracy sędziów niezgodnie z ustalonymi przez Wydział Sędziowski ŚZPS kryteriami i zasadami oceny w procesie kwalifikacji i obserwacji sędziowskich;
- w rażący sposób narusza postanowienia procedury oraz zasad i wytycznych dotyczących procesu kwalifikacji i obserwacji sędziowskich, ustalonych przez Wydział Sędziowski ŚZPS;
- Oceny pracy sędziów dokonuje Wydział Sędziowski ŚZPS.
§ 18.
Kandydat na sędziego piłki siatkowej szczebla centralnego
- Sędziemu klasy I może zostać nadany przez Wydział Sędziowski ŚZPS status kandydata na sędziego piłki siatkowej szczebla centralnego, w przypadku spełnienia przez tego sędziego następujących warunków:
- posiada co najmniej półroczny staż sędziego klasy I;
- aktywnie uczestniczy w sędziowaniu zawodów sportowych piłki siatkowej w najwyższej klasie rozgrywkowej w województwie świętokrzyskim, wykazując się wysokim poziomem dyspozycyjności;
- wykazuje się wybitnymi umiejętnościami sędziowskimi oraz wysoce zaawansowaną znajomością obowiązujących przepisów gry w piłkę siatkową, zasad protokołowania zawodów, wytycznych oraz regulaminów sędziowskich;
- do terminu planowanego rozpoczęcia kursu dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego nie przekroczy 32 roku życia (decyduje rok urodzenia).
- Kandydatów na sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego desygnuje Wydział Sędziowski ŚZPS na podstawie wyników egzaminu przeprowadzonego w celu wyłonienia wymaganej liczby kandydatów.
- Uzyskanie uprawnień sędziego piłki siatkowej szczebla centralnego przez kandydata, o którym mowa w § 18 ust. 2, następuje po wypełnieniu wymogów określonych przez Wydział Sędziowski PZPS. Uzyskanie uprawnień sędziego piłki siatkowej szczebla centralnego nie powoduje utraty uprawnień i obowiązków sędziego ŚZPS.
Rozdział VI. Nominowanie sędziów na zawody sportowe piłki siatkowej na terenie działania ŚZPS i prowadzenie
zawodów.
§ 19.
- Jedynym uprawnionym organem do nominowania sędziów ŚZPS na zawody sportowe piłki siatkowej prowadzone na terenie działania ŚZPS jest Wydział Sędziowski ŚZPS.
- Sędzia, który pełni swoje obowiązki na zawodach sportowych piłki siatkowej, na które nie został nominowany przez Wydział Sędziowski ŚZPS lub Wydział Sędziowski PZPS podlega przepisom § 20.
- Za nominowanie sędziów na zawody sportowe piłki siatkowej organizowane przez ŚZPS odpowiedzialna jest Komisja do spraw obsad. Obsady są zatwierdzane przez Wydział Sędziowski ŚZPS.
- Nominacje sędziowskie ŚZPS są przyznawane i przekazywane do wiadomości poszczególnych świętokrzyskich sędziów piłki siatkowej drogą elektroniczną oraz publikowane na stronie internetowej ŚZPS.
- W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość prowadzenia zawodów, przez sędziego, który nie został na nie nominowany przez WS ŚZPS lub WS PZPS.
Rozdział VII. Przepisy dyscyplinarne
§ 20.
- W stosunku do sędziów popełniających wykroczenia lub naruszających obowiązujące akty normatywne stosowane są odpowiednie do przewinienia kary regulaminowe określone w statucie ŚZPS.
- Postępowanie przeciwko sędziemu może być wszczęte z inicjatywy:
- Wydziału Sędziowskiego ŚZPS
- Wydziału Sędziowskiego PZPS
- innych statutowych organów PZPS lub ŚZPS.
- Zasady i tryb udzielania kar, odwoływania się od decyzji dyscyplinarnych określają odrębne przepisy Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej.
Rozdział VIII. Wydział Sędziowski.
§ 21.
- Wydział Sędziowski działa w strukturach Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej jako reprezentacja autonomicznego środowiska sędziowskiego, zgodnie ze statutem Związku.
- Wydział zarządza działalnością sędziów piłki siatkowej ŚZPS w oparciu o niniejszy regulamin. SPOSÓB WYBORU CZŁONKÓW WYDZIAŁU
§ 22.
- Działalnością Wydziału kieruje Przewodniczący, wybrany spośród sędziów ŚZPS na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym. Wyboru Przewodniczącego dokonują bezpośrednio sędziowie ŚZPS.
- Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze wybiera spośród sędziów członków Wydziału Sędziowskiego. Liczbę członków Wydziału Sędziowskiego określa Walne Zebranie w ramach decyzji..
- Zarząd ŚZPS ma prawo odwołać Przewodniczącego w przypadku pozbawienia Przewodniczącego licencji sędziego piłki siatkowej.
- W przypadku rezygnacji Przewodniczącego, nowego Przewodniczącego na okres do końca kadencji dotychczasowego Wydziału wybierają sędziowie według zasad obowiązujących na poprzednim Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym.
- Na pisemny wniosek co najmniej 2/3 sędziów ŚZPS Zarząd odwołuje Przewodniczącego i zarządza wybory nowego Przewodniczącego na okres do końca kadencji dotychczasowego Wydziału, w trybie pkt 4.
- W przypadku rezygnacji lub odwołania Przewodniczącego dotychczasowy Wydział pracuje pod kierownictwem Zastępcy Przewodniczącego do dnia wyboru nowego Przewodniczącego.
- Termin i miejsce odbycia Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego określa Wydział Sędziowski ŚZPS, ustalając regulamin obrad.
- Zarząd odwołuje członka Wydziału na wniosek Przewodniczącego lub w przypadku pozbawienia członka Wydziału licencji sędziego piłki siatkowej. W czasie trwania kadencji Przewodniczący ma prawo w wybranym czasie rekomendować Wydziałowi do zatwierdzenia nowych członków Wydziału, z uwzględnieniem pkt. 2
§ 23.
STRUKTURA ORGANIZACYJNA WYDZIAŁU
W ramach Wydziału działają:
- Prezydium Wydziału złożone ze zwykłej większości członków Wydziału Sędziowskiego
- Komisja obsady zawodów,
- Komisja Sędziów Siatkówki Plażowej,
- Komisja Sędziów Siatkówki Niepełnosprawnych
- Komisja organizacyjna.
Jeżeli niniejszy Regulamin nie stanowi inaczej, w skład w/w jednostek organizacyjnych Wydziału mogą wchodzić zarówno Członkowie Wydziału, jak i inne osoby (wskazywane przez Wydział).
§ 24.
KOMPETENCJE WYDZIAŁU
Do zakresu działania Wydziału należy całokształt spraw sędziów ŚZPS, a w szczególności:
- ustalanie struktury Wydziału i członków komisji.
- prowadzenie szkolenia sędziów ŚZPS,
- dokonywanie obsad sędziów na zawody ŚZPS,
- rozpatrywanie wniosków komisji,
- nominowanie sędziów na kursy unifikacyjno-szkoleniowe dla kandydatów na sędziów szczebla centralnego,
- rozpatrywanie odwołań od decyzji podjętych przez Wydział,
- ocena pracy poszczególnych komisji,
- nadawanie uprawnień sędziom ŚZPS do prowadzenia poszczególnych rodzajów rozgrywek,
- przedkładanie do Zarządu ŚZPS wniosków o:
- zmiany w Regulaminie Sędziego ŚZPS
- nadanie sędziom uprawnień do sędziowania zawodów
- nadanie sędziom klas sędziowskich,
- wnioskowanie do PZPS o nadanie tytułu Sędziego Honorowego PZPS,
- przyznanie sędziom odznaczeń i wyróżnień ŚZPS,
- zmiany w wysokości wynagrodzeń sędziowskich,
- zatwierdzenie planu finansowego Wydziału,
§ 25.
Do zakresu działania Przewodniczącego Wydziału należy:
- powoływanie – spośród Członków Wydziału – i odwoływanie Zastępcy Przewodniczącego Wydziału,
- kierowanie pracami Wydziału, w tym zwoływanie posiedzeń Wydziału a także określania funkcji Członków Wydziału w zakresie niezastrzeżonych dla innych organów,
- reprezentowanie Wydziału na zewnątrz,
- wnioskowanie do Zarządu ŚZPS w sprawach dotyczących składu Wydziału,
- podejmowanie decyzji wymagających doraźnego rozstrzygnięcia, po zasięgnięciu opinii członków Wydziału Sędziowskiego ŚZPS
§ 26.
Do zakresu działania Zastępcy Przewodniczącego należy:
- zastępowanie Przewodniczącego Wydziału w razie jego nieobecności,
- Zastępca Przewodniczącego wybierany jest okresowo na czas nieobecności Przewodniczącego WS ŚZPS,
- wykonywanie innych zadań uzgodnionych z Przewodniczącym Wydziału
§ 27.
Do zakresu działania przewodniczącego każdej komisji należy:
- kierowanie pracami podległej mu komisji,
- przedstawianie Wydziałowi wniosków oraz sprawozdania z działalności podległej mu komisji.
§ 28.
- Wydział zbiera się na posiedzenia co najmniej jeden raz na pół roku. W sytuacjach pilnych decyzje mogą być podejmowane w drodze korespondencyjnej. Decyzje te są następnie zatwierdzane na najbliższym zebraniu.
- Do wyłącznej kompetencji zebrań Wydziału należą sprawy zawarte w § 24.
- Sprawy bieżące, leżące w gestii poszczególnych komisji, załatwiane są we własnym zakresie przez te komisje.
- Decyzje Wydziału i komisji zapadają zwykłą większo